O nás

  •               SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ KVĚTUŠ
  •  
  • Na začátek, než se budu věnovat dobrovolným hasičům, je třeba něco říci o naší osadě.
  • Květuš je malá jak počtem obyvatel, tak domů. V současné době je zde 53 obytných domů a něco kolem 120 obyvatel. tato osada, ačkoli nikdy nebyla obcí, tak paradoxně patří mezi největší osady Chyšecka. Větší její část je na východ od hlavní silnice a ta menší na západní straně za říčkou Smutnou. Máme zde kapličku se zvoničkou, pocházející z 19. století a v její těsné blízkosti je kamenný kříž z roku 1833 a památná, státem chráněnná lípa. V roce 1934 byla ve vsi nalezena keramická nádoba s mincemi  z dob Václava III a také z druhé poloviny 15. století. A k samotné historii Květuše?
  • První zmínka o Květuši je z roku 1396. Podle pověsti se jmenuje po svém zakladateli zemanu Květušovi. Druhá pověst praví, že své jméno dostala po jedné ze sester - Květě, jejíž rodiče měli dvůr v Růžené a ti dali svým dcerám věnem vsi. Květě Květuš a Růženě Růženou. Jaká z těchto verzí je pravda dnes už asi nikdo nezjistí. V každém případě od jejího vzniku se psala latinsky Quietusse. Ve 14. století byla Květuš sídlem vladyků, kteří se psali z Květuše a měli zde tvrz. Na konci 14. století zde žil Onéš z Květuše, který se připomíná roku 1396 s Oldřichem z Dobřemilic, jakožto poručník sirotka Pelhřima z Machlova a patrona kaplanství při kostele v Načeradci. jeho potomci Zbyněk a Jan z Květuše - stoupenci učení mistra Jana Husa, se usadili v nově založeném městě Táboře a koupili si zde domy. Jan zemřel roku 1445. Zbyněk, řečený Veliký, patři k vůdcům husitského vojska. Jeho jedním z mnoha vojenských úspěchů bylo dobití hradu v Praze. Roku 1450 bojoval na straně Jiřího z Poděbrad, jemuž roku 1475 Květuš připadla.
  • V té době se ves začala psát Kwietussy.
  • Květušskou tvrz poté zpravovali potomci Jana, nebo Zbyňka -  nejznámější je Jan řečený Hron z Květuše. Další významnu roli zde sehrál Štěpán Kuchta z Květuše a Humňan ( blíž Protivína ), jehož erb si připomínáme rostlina o větvičkách a květech. A právě Štěpán Kuchta z Květuše a Humňan roku 1487 zpátky tuto ves od krále koupil. Tento zeman roku 1484 koupil i dvůr od Šantových sirotků v Klokočíně. O několik let později tento dvůr prodal Mikuláši Protivínskému z Pohnání a buď on, nebo jeho nástupci Jaroslav 1562, nebo Beneš 1576, místo dvora vystavěli v Klokočíně tvrz. Tato tvrz je zde do dnešních dnů.
  • Zato Květušská tvrz koncem 15. století již obývána nebyla a začala zanikat. Poslední zmínky o této tvrzy jsou z roku 1765. Dnes po ní nejsou žádné památky. V 16. století si Květuš rozdělilo několik zemanů, z jejíž statků později vznikla svobodství. Největší část vesnice patřila Smrčkám z Mnichu. V roce 1587 připadla ves podanstvím k Nadějkovu.
  • Nynější jméno Květuš vzniklo až v roce 1615 a to přivlastňovací příponou osobního jména Květuch. Označovalo tehdy Květůch dvůr. Později se název naší vsi ještě poněmčil, ale naštěstí o několik století později se vrátil do své podoby ze 16. století.
  • Další historický okamžik v Květuši nastal v roce 1910, kdy se na pozemku, zvaném Zahradnice, patřící rodině Kubecovým, usadil sám následník trůnu František Ferdinand se svým vojskem a prováděl zde vojenské manévry. Tou samou dobou projel Květuší i první automobil. Jel směrem od křížku ke kapličce. V roce 1911 se Květušský lid definitivně, díky parcelaci Růžené a části Větrova zbavil závislosti na vrchnosti. O dva roky později viděli obyvatelé naší vesničky další div světa a to první letadlo, neboli aeroplán, jak se kdysi říkalo. Roku 1914 po zastřelení následníka trůnu v Srbsku byla Rakouskem vyhlášena válka proti Srbsku. Tím vznikla první světová válka. V této válce zemřelo 16 lidí z naší vesnice.
  • Toliko k historii Květuše a nyní se budu věnovat sboru dobrovolných hasičů.
  •  
  • Sbor dobrovolných hasičů Květuš - Kvašťov vznikl v roce 1893, jako dobrovolná organizace, plnící úlohy nejen požární, ale i společenské a kulturní.
  • Na prví schůzi byli přítomni: Josef Dvořák, rolník z Květuše, Václav Klouda, rolník z Květuše, jan Houda, chalupník z Květuše, František Čapek, rolník z Kvašťova, Antonín Kouba, rolník z Květuše, Josef Kozák, rolník z Kvašťova, Alois Čapek, rolník z Květuše, Jan Bečvář, chalupník z Kvašťova a Josef Dvořák, syn rolníka z Květuše.
  •  
  •  Za dobu existence sboru je evidováno 55 požárních zásahů mimo technických výjezdů. SDH Květuš má v současné době k disposici 2 autocistreny - Tatru 145 a autocisternu Liaz. Dále máme stříkačku PS-12 a další vybavení k pohotovému a odbornému zásahu. V současné době má sbor 49 řádných členů. 8 členů sboru je držitelem odznaku „vzorný hasič III. stupně“ a 7 členů sboru je držitelem odznaku „vzorný hasič II. stupně“. Sbor je od roku 1996 zařazen do JPO III. a v případě potřeby zasahuje nejen v Květuši, ale je povoláván k zásahům i mimo přímou působnost naší obce.
  • Členové sboru se velmi úspěšně zúčastňují okrskových soutěží v požárním sportu. Za posledních 25 let v soutěži Chyšeckého okrsku obsadili 15 x první místo, 5 x druhé místo, 3 x třetí místo a 2 x 4 místo. Za tuto dobu se stali 2x vítězi okresu. Sbor dobrovolných hasičů Květuš je velmi dobře hodnocen i na námětových cvičeních. Velmi aktivně se sbor účastnil i při odstraňování následků povodní v roce 2002, za což mu bylo uděleno čestné uznání.
     
  •                                                       Kulturní a společenská činnost sboru
     
  • Sbor v roce 2010 převzal do správy Kulturní dům v Květuši a sportovní areál v Květuši. 
    Každoročně se v kulturním domě v Květuši pořádá  „Hasičský ples“ s bohatou tombolou a návštěvností mnohdy přesahující kapacitu sálu. V kulturním domě v Květuši rovněž probíhají také každoročně oslavy MDŽ a silvestrovský večer. Zástupci sboru navštěvují občany při jejich životních jubilejíích. Každý rok se v naší vesničce dodržují tradice. A to buď stavění májky, pálení čarodejnic, hraní pouťového fotbalového zápasu, nebo třeba chození čertů.
    Další z činností sboru je podpora a rozvoj sportovních aktivit. Členové sboru i ostatní občané mají k dispozici sportovní areál v Květuši, s fotbalovým hřištěm, tenisovým kurtem a přírodním koupalištěm.
    V roce 2005 při SDH Květuš  vznikl hokejový tým HC Hasiči Květuš, který má 20 členů.

     
  •                                                 Významná data a události v historii SHD Květuš
     

1893    založen sbor dobrovolných hasičů Květuš - Kvašťov
1898    zakoupena ruční stříkačka s příslušenstvím
1904    postavena hasičská zbrojnice
1934    zbudována hasičská nádrž a provedena regulace potoka na návsi
1946    zakoupena motorová stříkačka PS-8
1951    zakoupeno nákladní auto pro potřebu sboru
1951    vítězství v okresní soutěži požárních družstev
1953    postavena hasičská garáž na auto (u silnice)
1961    instalována el. poplašná siréna
1965    SDH obdržel čestné uznání okresního výboru
1967    adaptace hasičské zbrojnice na společenskou místnost
1969    zakoupena motorová stříkačka PS-12 a nákladní auto Tatra 805
1971 - 1973     ve spolupráci s MNV vystaven kulturní dům
1974 - 1975     ve spolupráci s MNV vystavena prodejna
1982    přiděleno terénní auto ARO
1982    SDH obdržel čestné uznání okresního výboru
1983    přemostění potoka (54 m) a rozšíření komunikace od návsi k silnici
1983    SDH obdržel medaili „Za příkladnou práci“
1983    vybudováno hasičské cvičiště na Drahách
1985    SDH obdržel medaili „Za zásluhy“
1986    postavena nová hasičská zbrojnice (u silnice)
1989    zakoupeno rypadlo Bělorus a traktor Z 4011
1989    SDH přidělena autocisterna Praga V3S
1991    vítězství v okresní soutěži požárních družstev
1992    zakoupena automobilová cisterna Tatra 148
1993    SDH obdržel medaili „Za mimořádné zásluhy“
1996    založena jednotka pro krizový zásah (JPO III)
1996    vybudována komunikace Květuš - Růžená
1998    vybudováno přírodní koupaliště na Drahách
1999    zalesnění Květušských drah (6 ha)
2001    stavba tenisového kurtu na Drahách
2002    povodně v Květuši
2003    SDH uděleno nejvyšší svazové vyznamenání, a to „Čestný prapor ÚV SDH“
2007    výměna autocisterny Liaz

2017 - Výměna aotocisterny za Tatru 148